Parametry współczesnych monitorów
Powróć
Rozdzielczość i przekątna ekranu:
Musimy wiedzieć, że większa przekątna wcale nie oznacza, że ekran będzie lepszy.
Należy wziąć pod uwagę ile mamy miejsca w pomieszczeniu, aby odległość monitora od oczu użytkownika oddalony był nie bliżej niż 50cm.
Matryca w monitorach:
Rodzaje matryc:
matryca TN - idealnie sprawdza się w biurach
matryca IPS - zachwyca jakością obrazu, doskonale odzwierciedla kolory, poza czernią, która dla wielu nie jest zbyt głęboka.
Idealne do profesjonalnego sprzętu czy biur. Świete do oglądania filmów ze względu na szeroki kąt widzenia.
matryca MVA i PVA - jakość obrazu jest lepsza niż w TN i nieco gorsza niż w IPS. Mają dobry czas reakcji i szerokie kąty widzenia. Ich największą zaletą jest wysoki kontrast oraz wysoka szczegółowość obrazu.
Kąt widzenia:
Szerokie kąty widzenia – powyżej 170° – oznaczają, że obraz na monitorze (kolory i jasność) nie ulegnie pogorszeniu gdy ekran będzie odchylony do tyłu, lub gdy będziemy na niego patrzeć z boku.
Słabe kąty widzenia - poniżej 160° – nawet niewielkie odchylenie monitora do tyłu lub na bok, może skutkować tym, że na niektórych obszarach ekranu zobaczymy obraz o słabszej jasności, mniejszym kontraście i w innych kolorach.
Czas reakcji plamki:
Najprościej - wskazuje nam on, jak ekran będzie radził sobie z dynamicznym obrazem.
Kiedy zwracać uwagę na ten parametr?
jeśli monitor do biura to ten parametr jest nieistotny.
jeśli monitor dla graczy, lubiących dynamiczne gry, to należy szukać monitora o możliwie najwyższym czasie reakcji (modele z czasem reakcji 4 ms lub niższym)
Kontrast monitora:
W wielu przypadkach ten parametr ma bardzo małe znaczenie dla oceny rzeczywistej jakości obrazu i nie warto kierować się nim przy wyborze monitora.
Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia:
Jasność:
Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem jest jasność.
W specyfikacji technicznej jest ona podawana w jednostkach cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Przyjmuje się, że optymalną wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2.
Często jednak monitor ustawiony jest np. blisko okna lub w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wówczas przydatny jest panel o zdecydowanie wyższej jasności, np: 300 cd/m2. Wysoka jasność przydatna jest także w grach oraz podczas oglądania filmów.
Rodzaj podświetlenia:
Do podświetlania matryc w monitorach stosowane są diody LED.
Najczęściej stosowane jest tzw. podświetlenie krawędziowe, co oznacza, że diody umieszczone są na krawędziach matrycy. Jest to tańsze rozwiązanie, którego zaletą jest ponadto ograniczenie grubości obudowy. Jego minusem jest natomiast niższy kontrast oraz różnice w równomierności podświetlenia w różnych obszarach ekranu. Do większości zastosowań domowych i biurowych jest to jednak w pełni wystarczające rozwiązanie, którego zaletą jest ponadto energooszczędność.
Z kolei podświetlenie pełne różni się tym, iż diody podświetlające umieszczone są bezpośrednio za matrycą, co daje efekt w postaci wysokiego kontrastu i równomiernego podświetlenia całej powierzchni. Rozwiązanie to stosowane jest w droższych monitorach.
Ergonomia w monitorze, czyli regulacja i montaż:
Jeśli cenisz sobie komfort pracy, zwróć uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu. Regulować można najczęściej zarówno wysokość, jak i kąt nachylenia w przód i tył.
Złącza w monitorach:
HDMI- taki typ złącza mają praktycznie wszystkie nowoczesne komputery i laptopy, a także niektóre tablety. Czasami może wymagać odpowiedniego kabla lub przejściówki, gdy złącze HDMI w laptopie lub tablecie jest w formacie mini lub micro.
HDMI-MHL - umożliwia podłączenie z urządzeniami mobilnymi (smartfon, tablet).
DisplayPort - umożliwia to podłączenie do jednego monitora dwóch, lub więcej komputerów.
Dodatkowe funkcje monitorów:
Funkcja TV
jeśli nasz monitor wyposażony jest w tuner, możemy bez kłopotu oglądać naziemną telewizję cyfrową.
Zintegrowane głośniki
dzięki takiej możliwości nie musimy podłączać do komputera dodatkowych głośników.
Funkcja 3D
funkcji tej możemy używać w przypadku oglądania filmu nagranego w tej technologii lub gry przystosowanej do obrazu 3D. W niektórych przypadkach przydadzą nam się specjalne okulary.
Monitor dotykowy
ten typ monitora możemy obsługiwać za pomocą dotyku – podobnie jak nasz smartfon.
Zakrzywiony ekran
zakrzywiona matryca sprawia wrażenie, że obraz otacza oglądającego. Zakrzywione monitory są też mniej podatne na refleksy świetlne i sprawiają wrażenie większych niż ich klasyczne odpowiedniki.
Funkcja AMD FreeSync
Funkcja ta wspiera płynność gry.
Eliminuje ona zacinanie się obrazu będące efektem różnicy pomiędzy szybkością generowania kolejnych klatek przez kartę graficzną a częstotliwością odświeżania monitora.
Gwarantuje to płynny ruch postaci i innych elementów w grach.
źródło: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-monitor-10-porad/
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL